Késés, avagy a Sprint az Utolsó Percben

A leggyakoribb hiba, amit elkövetünk: a késés. Az IATA (Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség) adatai szerint évente mintegy 20%-kal több járat késik meg, mint kellene, mert az utasok túl sokáig időznek a Starbucks sorában, vagy eltévednek a reptéri butikok között. Érdemes legalább 2 órával a járat indulása előtt a reptéren lenni, de a nemzetközi járatoknál ez inkább 3 órára nő. Túl korán érkezni nyilván uncsi, de a sprintelés az utolsó pillanatban sokkal rosszabb – és garantáltan nem tesz jót a pulzusodnak.

A Bőröndmérleg ignorálása

Egy közepes méretű bőrönd körülbelül 23 kg súlyhatárt szab meg (attól függően, hogy melyik légitársasággal repülsz). Mégis, mennyi az esélye annak, hogy a szuveníreid és a pár extra cipő mind beleférnek? Pontosan: szinte nulla. A becsekkolásnál történő meglepetés kifizetések nagyjából 5-10 euró per plusz kilogramm, és semmi sem hozza lebb a vakáció kedvét, mint egy váratlan súlykorlát. Ha gyakran túlléped ezt a határt, szerezz be egy bőröndmérleget, ami mindössze 3-5 ezer forint, de akár 50 ezer forintos pluszköltségtől is megkímélhet!

Szelfizés a rossz kapunál

Légy őszinte: hányan nézték meg utoljára a beszállókártyájukon a kapu számát a reptérre érkezéskor? Az emberek 70%-a a reptéri táblákat böngészve próbálja kitalálni, hogy éppen melyik járatukhoz tartozik a kapu, és nem figyelik a változásokat. Igen, a kapukat változtathatják, és igen, ez gyakran az utolsó pillanatban történik. A legrosszabb pillanat, amikor rádöbbensz, hogy a kapu, ahová felsétáltál, a másik végén van a reptérnek, és kevesebb, mint 5 perced van odaérni.

Nem hozol szendvicset? Komoly hiba!

A repülőtéri ételek nem olcsók. Egy sima szendvics ára általában 3000-4000 forint, amiért akár Michelin-csillagos kiszolgálást is várnál, de helyette inkább egy íztelen kenyérfélét kapsz. Az utasok nagy része csak akkor döbben rá erre, amikor már éhes, és a gépen mindössze egy zacskó mogyoró várja őket. Tipp: Csomagolj magadnak egy finom szendvicset vagy rágcsálnivalót még otthonról, és spórolj akár 50%-ot is a reptéri ételek árán.

A biztonsági ellenőrzés királyai

Az egyik legklasszikusabb hiba, amikor valaki túl magabiztosan érkezik a biztonsági ellenőrzéshez. Talán azt hiszed, hogy gyorsan átcsusszansz, de a táskád tele van folyadékokkal, egy laptop, egy power bank, és még egy fémdetektor-barát öv is akad rajtad. A reptéri biztonsági ellenőrzések a világ egyik leginkább időrabló folyamatai, ahol évente mintegy 50 millió táskát ellenőriznek másodszorra is – csak mert az utasok elfelejtenek kidobni egy vízpalackot. Tipp: minden, ami folyadék, legyen 100 ml-nél kevesebb, és pakold külön zacskóba!

Duty free csapdák – Mégis mi kerül ennyibe?

A Duty Free boltok olyanok, mint a repülőterek Pandora szelencéje. Az illatok, a csillogás, és az akciós árak mind arra csábítanak, hogy költsd el az egész vakációs költségvetésed még azelőtt, hogy elérnéd a célállomást. Azonban az árak gyakran nem olyan kedvezőek, mint amilyennek tűnnek. Egy illatszer vagy egy üveg whisky ára 10-15%-kal drágább lehet, mint egy online vásárlásnál, és ha hozzáadod a reptéri adókat, rájössz, hogy talán nem is spórolsz annyit. Tipp: vásárlás előtt nézz utána az áraknak az interneten, hogy valóban jó üzletet kötsz-e.

Wi-Fi vadászat - Az elveszett kapcsolat

A repülőtereken általában van ingyenes Wi-Fi, de az is igaz, hogy ez az internetkapcsolat néha lassabb, mint egy csigavonat. A statisztikák szerint a világ reptereinek 50%-ánál a Wi-Fi sebesség gyenge, és gyakran csak 30 percre ingyenes. A végeredmény? Mindenki sorban áll a kávézókban, reménykedve, hogy ott gyorsabb lesz a kapcsolat. Tipp: telepíts előre offline térképeket, filmeket vagy e-bookokat, hogy ne csak a Wi-Fi-re hagyatkozz!